cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Świeca sojowa czy parafinowa
Lifestyle

Świeca sojowa czy parafinowa?

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś nad kupnem świecy zapachowej to na pewno w jakimś momencie zauważyłeś, że jest ich kilka rodzajów. Świeca może być na przykład sojowa albo może to być też świeca parafinowa.  Czym różnią się te dwa rodzaje? Którą lepiej wybrać? Czytaj dalej aby dowiedzieć się która z nich jest lepszym wyborem.

Świece sojowe – czym różnią się od parafinowych?

Podstawową różnicą między tymi dwoma typami jest materiał z którego są one wykonane. świece parafinowe są zrobione z frakcji ropy naftowej i węgla brunatnego, których wydobycie i przetwarzanie nie jest obojętne dla środowiska. Natomiast świece sojowe powstają z naturalnego wosku sojowego pozyskiwanego z soi ze zrównoważonych upraw. 

Świeca parafinowa i efekty uboczne jej spalania.

Wiele osób zastanawia się czy parafina jest szkodliwa i niestety odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Po zapaleniu świecy parafinowe do atmosfery uwalniane są substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak formaldehyd, benzen, ftalany oraz toluen, które mogą powodować astmę, problemy z oddychaniem, duszności, bóle głowy, a nawet nowotwory. Do tego przy spalaniu świecy parafinowej do atmosfery uwalniane jest CO2, które nie tylko dokłada się do zanieczyszczenia powietrza, ale także może pozostawić lepki osad na suficie lub meblach w pobliżu świeczki. W przeciwieństwie do świecy parafinowej, produkty wykonane z wosku sojowego nie powodują żadnych objawów chorobowych, ze względu na swój w pełni naturalny skład. Nie zostawiają one także żadnego śladu po ich użytkowaniu w domu poza pięknym zapachem.

Które świece są bezpieczniejsze dla dzieci?

Jeśli martwisz się o poparzenie u Twojego dziecka gorącym woskiem ze świecy, to świece sojowe są zdecydowanie lepszym wyborem. Ponieważ wosk sojowy rozpuszcza się w niższych temperaturach niż parafina, to świece te nie są aż tak niebezpieczne dla dzieci jak parafinowe.

Czyszczenie plam po wosku z tkanin.

Zabrudzenia z wosku sojowego są dużo łatwiejsze do usunięcia, niż te powstałe na skutek przypadkowego rozlania tradycyjnej świeczki na ubranie. Ponieważ wosk ten jest biodegradowalny, to wystarczy kawałek zabrudzonego materiału zanurzyć w ciepłej wodzie i wymyć mydłem. Po plamie nie pozostanie żaden ślad. Wosk ze świec parafinowych natomiast jest bardzo trudny do wymycia z tkanin. Nawet po specjalistycznym  praniu chemicznym często zostają ślady nie do usunięcia.

Czy każda świeca sojowa jest dobrej jakości?

Mimo, że prawie zawsze świece sojowe są dużo lepszym wyborem niż te parafinowe, to jednak zdarzają się sprzedawcy, którzy dodają do nich tańsze i szkodliwe dla zdrowia składniki. Zawsze przed zakupem trzeba zwracać uwagę na producenta od którego należy kupić świece sojowe. Jednym z lepszych i bardziej zaufanych źródeł do kupna świec sojowych w Polsce jest strona notopieknie.com.pl, gdzie wszystkie produkty są naturalne, bezpieczne i przede wszystkim piękne.