cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Idealny całoroczny trener naszego ciała, czyli jaki orbitrek w domu
Zdrowie

Idealny całoroczny trener naszego ciała, czyli jaki orbitrek w domu

Niezależnie od pory roku, jedna rzecz jest niezmienna, każdy z nas chce mieć piękne ciało. Niestety nie wszyscy mamy czas i finanse na profesjonalne treningi w siłowni czy trenerów personalnych. Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli nam zaoszczędzić i czas i pieniądze, a dodatkowo pozwoli ćwiczyć 365 dni w roku niezależnie od pogody, jest zainwestowanie w stacjonarne urządzenie do ćwiczeń w domu. Pytanie, jakie należy sobie zadać to, jakie urządzenie kupić? Idealnym rozwiązaniem jest orbitrek. To urządzenie łączące w sobie zalety wielu innych urządzeń treningowych w jednym. Określany przez specjalistów mianem trenażeru eliptycznego, łączy w sobie czynności wykonywane na bieżni, rowerku i stepperze, dzięki czemu pozwala ćwiczyć wiele partii mięśniowych.

Jaki orbitrek do domu?

Decydując się na zakup sprzętu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oczywiście prócz aspektu finansowego, który będzie odgrywał tu kluczową rolę, należy zastanowić się przede wszystkim, jaki rodzaj orbitreka nas interesuje i czym każdy z nich się różni.

Orbitrek mechaniczny

To najstarszy rodzaj mechanizmu o najprostszej konstrukcji. Działa analogicznie jak hamulce w samochodzie, co się z tym wiąże, zużywa się w czasie. Wymaga napraw i wymiany elementów (koło zamachowe i hamulce) i dość głośno pracuje.

Orbitrek magnetyczny

Najbardziej popularna wersja ze względu na optymalną cenę przy optymalnych możliwościach. Mechanizm bazuje, w odróżnieniu od mechanicznego, nie na tarciu w oparciu o hamulec, lecz o magnes, który siłą magnetyczną wyhamowuje koło zamachowe. Sprawia to, że maszyna jest mniej awaryjna, nie zużywa się w czasie tak szybko, jak orbitrek mechaniczny, a praca samego urządzenia jest dużo cichsza.

Orbitrek elektromagnetyczny

Najbardziej profesjonalna wersja, która dzięki wprowadzeniu elektromagnesu do mechanizmu pozwala na sterowanie obciążeniem i dobór programów treningu wyłącznie poprzez komputer. Jest to wersja, którą najczęściej spotkamy na siłowniach ze względu na długą żywotność urządzenia oraz szeroki zakres profesjonalnych i zróżnicowanych programów treningowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka?

– Firma – sprawdzone renomowane firmy z gwarancją wykonania wysokiej jakości – żadnych NO NAME;
– Wyposażenie – komputer i liczba programów treningowych oraz ich poziom zaawansowania, dodatkowych półek (np. na bidon, telefon), gniazda USB itd.;
– Obciążenie – maksymalna waga docelowego użytkownika;
– Rozmiar koła – im większe koło, tym większa możliwość zróżnicowania ćwiczeń;