cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Sebum. Cera tłusta. Gruczoły łojowe.
Pielęgnacja Zdrowie

Sebum na twarzy – co to naprawdę jest?

Wiele osób w ciągu dnia podczas zwykłych czynności lub uprawiając sport poci się na całym ciele. A co się dzieję w tym czasie z twarzą? Błyszczenie się skóry, spływanie makijażu, zaskórniki oraz pryszcze – co tak naprawdę powoduje te nieprzyjemne stany skóry? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest nadmiar produkcji sebum przez gruczoły łojowe.

Gruczoły łojowe pod lupą

Gruczoły łojowe u każdego człowieka produkują pewną określoną ilość sebum. Sebum to mieszanina, która ma za zadanie chronić skórę przed wysuszeniem oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ma też działanie antyoksydacyjne i antybakteryjne. Łój znajduje się wewnątrz mieszków włosowych i wydziela się na powierzchnię skóry w małych ilościach tworząc barierę lipidową. Twarz oraz skóra głowy posiadają najwięcej ujść gruczołów łojowych. Sebum na twarzy jest niestety dobrym siedliskiem dla mikroorganizmów, które je “zjadają”, a na skutek tego powstają podrażnienia na skórze. Nadmiar sebum na skórze głowy powoduje powstawanie łupieżu.

Niedobór sebum powoduje, że nasza skóra staje się przesuszona i cienka, natomiast gdy gruczoły łojowe produkują jego nadmiar, wtedy mamy do czynienia z cerą tłustą. 

Nadmiar sebum, a tłusta cera

Nawilżenie skóry takiej jak cera tłusta jest niezbędne, gdyż przesuszenie jej może doprowadzić to do jeszcze większej aktywności gruczołów łojowych, przez co produkcja sebum będzie zwiększona.

Główne czynniki, przez które skóra produkuje więcej sebum to:

  • wiek – w okresie dojrzewania gospodarka hormonalna jest zaburzona, przez co gruczoły łojowe produkują więcej sebum
  • uwarunkowania genetyczne – czasem cera tłusta jest dziedziczona
  • zła dieta, niedobór witamin oraz częste używanie ostrych przypraw
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków, które wpływają na zapychanie skóry
  • stres oraz nadmierny wysiłek
  • dotykanie twarzy rękoma i przenoszenie się bakterii z różnych przedmiotów np. telefonu
  • życie w mieście, zanieczyszczenie środowiska, smog oraz kurz
  • przebyte choroby, przyjmowane leki oraz antybiotyki

    Zobacz też: Jak pielęgnować cerę tłustą?
Sebum. Cera tłusta. Gruczoły łojowe.

Redukcja sebum – odpowiednia pielęgnacja cery tłustej

Podstawą każdej pięknej i promiennej cery jest odpowiednia pielęgnacja. Cera tłusta, jak każda inna, potrzebuje specjalnej uwagi i troski. Podczas mycia twarzy należy zwrócić uwagę, by woda nie była zbyt ciepła ani zbyt zimna. Cera tłusta lubi letnią wodę. To ważne, bo gruczoły łojowe przy skokach temperatury uaktywniają swą pracę. Podczas pielęgnacji ważne jest odpowiednie oczyszczanie skóry, ale należy zwrócić uwagę, by nie robić tego częściej niż dwa razy dziennie. Częstsze czyszczenie oraz matowienie może podrażnić gruczoły łojowe i przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Nie można również zapomnieć o odpowiednim nawilżeniu i regeneracji naskórka. Cera tłusta lubi się bardzo z maseczką z glinki zielonej, która redukuje nadmiar sebum, działa nawilżająco oraz rozświetlająco.

Cera tłusta – działanie od wewnątrz

W przypadku pielęgnacji każdego rodzaju cery, działanie od wewnątrz jest niezbędne by osiągnąć zadowalające nas rezultaty. Należy również pamiętać, by na samym początku drogi do idealnej cery wybrać się na konsultację do dermatologa, który wykluczy ewentualne zaburzenia hormonalne. Co możemy zrobić by ustabilizować stan skóry od wewnątrz?

  • Odpowiednie nawodnienie – woda w naszym organizmie sprawuje bardzo ważną rolę. Jej niedobór może doprowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej, a odwodnienie organizmu przy cerze tłustej może dać jej sygnał, aby zaczęła się bronić. Takie działanie spowoduje, że cera zacznie produkować jeszcze więcej sebum.
  • Dieta – pokarmy bogate w ostre przyprawy, fast foody oraz słodycze powodują, że gruczoły łojowe są aktywne bardziej niż zwykle. Nieprawidłowa dieta powoduje powstawanie pryszczy. Warto również sprawdzić tolerancję na nabiał, gdyż nietolerancja cukru jakim jest laktoza powoduje wysyp na twarzy i jej ogólny zły stan.
  • Stres i złe środowisko pracy – czynniki stresogenne powodują, że organizm się broni i działanie jego nie jest naturalne. Środowisko toksyczne i zanieczyszczone np. w miastach źle wpływa na ogólny wygląd skóry. Dlatego w tym wypadku należy wyeliminować czynniki stresogenne oraz po każdym powrocie z miasta dokładnie oczyszczać twarz.

Cera tłusta wydaje się być ciężka w pielęgnacji. Bycie regularnym oraz konsekwentnym w działaniach spowoduje ustabilizowanie pracy gruczołów łojowych i sprawi, że cera stanie się promienna oraz zmatowiona.