cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Skuteczna dieta - czyli jaka?
Dieta

Skuteczna dieta – czyli jaka?

Temat odchudzania interesuje dziś wiele osób, gdyż nadwaga jest coraz powszechniejsza. Z tego powodu jest on często poruszany między innymi w internecie czy w kolorowych pismach, gdzie znaleźć można najróżniejsze diety – Dukana, kopenhaską, plaż południowych i wiele innych. Okazuje się jednak, że nie zawsze spełniają one zasady dobrej, skutecznej diety – dlaczego? Jaka powinna być dieta, by można było określić ją takimi mianami?

Najlepiej – do ciągłego stosowania

Osoby mające skłonności do tycia powinny mieć świadomość tego, że w ich przypadku dietę powinno się stosować tak naprawdę stale. Czy wszystkie z polecanych, popularnych diet się do tego nadają? Z pewnością nie, a nawet ich zbyt długie stosowanie może być groźne dla zdrowia i chodzi tu nie tylko o najbardziej restrykcyjne metody odżywiania. Dobra dieta musi być też na tyle nieuciążliwa, że będzie mogła być stosowana jako ciągły sposób odżywiania, a nie tylko kuracja uderzeniowa, po której ciało szybko wróci do poprzedniej wagi, a czas jej stosowania będzie pasmem udręki i wyrzeczeń. Kluczowe jest zatem też to, by dobrać dietę do swych preferencji i możliwości – nie warto na przykład stosować diety kapuścianej w przypadku, gdy nie znosi się kapusty!

Nie zbyt restrykcyjna

Może się wydawać, że by móc szybko schudnąć, zwłaszcza dużo, trzeba zdobyć się na duże wyrzeczenia i zastosować dietę naprawdę rygorystyczną. Na pewno jednak nie będzie to dobre, nie tylko ze względu na uciążliwości i konieczność zupełnej zmiany swych nawyków, ale też ryzyko, że sposób żywienia nie zaspokoi wszystkich potrzeb organizmu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczna dieta musi być nie tylko niskokaloryczna i uboga w szkodliwe składniki, jak tłuszcze czy cukry, ale też bogata w to, co jest organizmowi potrzebne, jak białko, witaminy i minerały. Inaczej można szybko doprowadzić do wycieńczenia organizmu, spadku energii oraz poważnych niedoborów ważnych substancji, co może mieć groźne skutki, z chorobami włącznie.

Indywidualnie dopasowana do stylu życia

Problem z popularnymi dietami polega na tym, że zwykle są one uznawane za uniwersalne, podczas gdy takiej diety nie ma. Z tego powodu między innymi zaleca się wizytę u dietetyka i rozpisanie diety dla konkretnego człowieka. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że stosowanie diety nie będzie uciążliwe ani groźne, a jednocześnie okaże się skuteczne. Każdy bowiem ma inne potrzeby żywieniowe, jako że są one uzależnione od wieku, płci, a także stylu życia i innych czynników.