Progi w samochodzie osobowym pełnią podobną rolę, co progi w mieszkaniu. Są granicą pomiędzy tym co na zewnątrz a tym co w środku. Nie da się jednak ukryć, że te w samochodzie muszą pracować w znacznie trudniejszych warunkach. Z jednej strony są narażone na wilgoć i bród z butów, a z drugiej na wilgoć, bród i sól drogową z ulicy. Nie jest więc chyba zaskoczeniem, że w większości samochodów osobowych progi są jednymi z elementów nadwozia, które jako pierwsze odczuwają upływający czas i korozję, która mu towarzyszy.
Są jednak sposoby na to, aby korozję spowolnić lub nawet całkowicie zatrzymać. Podstawowym jest zakonserwowanie progów, czyli pokrycie ich warstwą specjalnie w tym celu stworzonej farby, która staje się barierą pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a narażonym na korozję metalem.
Warto wiedzieć
Aby zabezpieczenie antykorozyjne progów mogło być skuteczne, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim taki zabieg najlepiej jest wykonać odpowiednio wcześnie. Najlepiej, kiedy progi są jeszcze w dobrym stanie i nie widać jeszcze ognisk korozji.
Niestety tylko niewielki odsetek kierowców jest na tyle prewidujący. Większość z nas myśli o zabezpieczeniu progów dopiero kiedy pojawiają się pierwsze problemy i jest to całkowicie normalne. Co więcej, zabezpieczenie już nieco skorodowanych progów może być równie skuteczne. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby dokładnie wyczyścić progi przed nałożeniem warstwy ochronnej. Nawet niewielka plama rdzy może być przyszłym ogniskiem korozji, które rozleje się na cały próg i zniweczy twoje starania.
Co kiedy w progach są dziury?
W skrajnych przypadkach kierowcy zauważają problemy z progami dopiero kiedy w tych zaczynają się pojawiać dziury. W takiej sytuacji konserwacja schodzi na dalszy plan i należy zastanowić się, jak taki problem usunąć. Można oczywiście oddać samochód na naprawę blacharską i liczyć na to, że problem nie powróci wcześniej niż byś się tego chciało. Warto jednak zastanowić się nad wymianą tych elementów na nowe. Zdarza się, że w sklepach internetowych nowe progi auto kosztują niewiele więcej od całości kosztu naprawy, a są znacznie bardziej pewne i posłużą dłużej, szczególnie jeśli tym razem się je dobrze zabezpieczy.