cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Jak dbać o skórki przy paznokciach?
Pielęgnacja

Jak dbać o skórki przy paznokciach?

Obecnie każda kobieta może mieć piękne paznokcie o pożądanej długości – wystarczy odwiedzić dobry salon kosmetyczny i zdecydować się na konkretną metodę stylizacji. Jednak paznokcie to nie wszystko, a niezadbane, pozadzierane skórki mogą jeszcze bardziej rzucać się w oczy przy efektownie ozdobionych paznokciach. Warto zatem odpowiednio o nie zadbać.

Wizyta u kosmetyczki i co dalej?

Wykonując manicure, niezależnie od jego rodzaju, każda dobra kosmetyczna zadba także o skórki wokół paznokci swej klientki. Powoduje to, że nawet najbardziej zaniedbane, obgryzione czy w inny sposób zniszczone okolice paznokci po wyjściu z salonu wyglądają pięknie. Kosmetyczka zwykle używa specjalnego urządzenia – frezarki, która wygładza skórę i sprawia, że skórki prezentują się pięknie oraz są gładkie. Takie palce wyglądają na bardzo zadbane, dlatego chciałoby się przedłużyć ten efekt, jednak po kilku dniach sytuacja wraca do normy, czyli skóra wokół paznokci staje się przesuszona, a nawet pojawiają się na niej zadziorki. Co wtedy robić?

Konieczne nawilżenie

Większość problemów ze skórkami spowodowana jest przez ich przesuszenie. Niestety, wcieranie w nie zwykłego kremu do rąk zwykle niewiele daje, gdyż rejon ten jest szczególnie wymagający. Nieco lepiej działają specjalne kremy, które producent przeznaczył nie tylko do rąk, ale też do paznokci i skórek, ale zdecydowanie najlepszym wyjściem jest sięgnięcie po specjalny olejek czy oliwkę. Takie preparaty zwykle mają opakowania i formę podobne do lakierów do paznokci, z tym, że mają postać olejku. Należy nanosić je na skórki boczne, a także nad paznokciami, najlepiej kilka razy na dobę, a także na noc. Może to wydawać się uciążliwe, tym bardziej, że tłusty preparat długo się wchłania, ale można to robić na przykład w czasie oglądania telewizji czy w innych sytuacjach, gdy ma się wolne ręce.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie odżywek do paznokci w formie olejku, które nakłada się także na skórki. Pozwala je to nie tylko nawilżyć, ale też zmiękczyć, dzięki czemu nie pojawiają się na nich zadziorki, które zwykle zrywa się, tworząc bolesne i krwawiące ranki.

Co z wycinaniem?

Pielęgnacja skórek paznokci to także odpowiednie postępowanie jeśli chodzi o ich odsuwanie z paznokci lub odpychanie. Nie można zaniedbywać tego obowiązku, gdyż skórki narastające na płytki wyglądają niezwykle niechlujnie. Najlepiej byłoby je odpychać – po zmiękczeniu specjalnym preparatem albo wymoczeniu dłoni, za pomocą np. drewnianego patyczka. Czasem jednak zachodzi konieczność ich wycinania – trzeba robić to ostrożnie, z użyciem specjalnego akcesorium.