cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Kiedy i jak przewijać noworodka?
Zdrowie

Kiedy i jak przewijać noworodka?

Dla świeżo upieczonych rodziców każde związanie z opieką nad dzieckiem może być trudne do ogarnięcia. Do problematycznych tematów z pewnością należy przewijanie malucha. Zmiana pieluchy, czy to jednorazowej, czy wielorazowej, zawsze musi być wykonana na czas. Po czym poznać, że to już ta pora?

Kiedy przewijać noworodka?

Przewijanie noworodka to temat bliski każdemu rodzicowi. Skóra najmłodszych dzieci jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego nawet najmniejsze opóźnienie w zmianie pieluszki może skutkować bolesnymi odparzeniami.

Noworodki wypróżniają się znacznie częściej, a to ze względu na to, że ich układ pokarmowy jest jeszcze niedojrzały. Dlatego koniecznie trzeba pilnować zawartości pieluszki. Kiedy tylko jest nadmiernie mokra lub zabrudzona, przychodzi pora na jej zmianę, nawet jeśli była zmienia stosunkowo niedawno. Noworodki mają to do siebie, że pora na wypróżnienie często przychodzi tuż po ich przewinięciu. Dlatego rodzice muszą uzbroić się w sporą dozę cierpliwości i zapas pieluszek. Warto także rozważyć stosowanie pieluch wielorazowych – zdecydowanie są bardziej korzystne dla środowiska i na dłuższą metę ich stosowanie wiąże się ze sporą ilością zaoszczędzonych pieniędzy. Ale w tym zakresie każdy rodzic musi podjąć decyzję sam.

Jak przewijać noworodka?

Trzeba wiedzieć, że do poprawnego przewinięcia maluszka potrzebnych będzie co najmniej kilka przedmiotów – dlatego warto już zawczasu ułożyć je tuż obok stanowiska do przewijania.

Bardzo ważną rzeczą są podkłady higieniczne – zwłaszcza, jeśli zmiana pieluchy następuje na łóżku czy innej powierzchni, której czyszczenie może być bardzo problematyczne. A podczas przewijania mogą zdarzyć się różne niespodzianki.

Kolejną potrzebną rzeczą będą chusteczki nawilżane – bądź, jeśli rodzice nie chcą ich stosować – waciki nasączone ciepłą wodą. Jeśli pomimo troski doszło do zaczerwienienia i podrażnienia skóry, dobrze jest też zaopatrzyć się w specjalną zasypkę lub krem łagodzący podrażnienia.

Pora przejść do samych pieluch. Trzeba pamiętać, że na odpowiednią markę pieluszek bardzo często trafia się metodą prób i błędów. Te pieluchy, które sprawdzają się u jednych dzieci, u innych mogą powodować problemy skórne. Najważniejsze jest dopasowanie do potrzeb maluszka.

Podsumowując, przewijanie dziecka nie jest może jakimś skomplikowanym zagadnieniem, ale warto co nieco wiedzieć w tym temacie. Najważniejsze jest to, by przebierać malucha za każdym razem, kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba – jego delikatna skóra z pewnością będzie za to wdzięczna.