cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Jak mieć więcej energii?
Zdrowie

Jak mieć więcej energii?

Osłabienie i brak energii pojawiają się zwykle w okresie jesiennego, a także wiosennego przesilenia, ale nawet wówczas nie powinno się tego stanu bagatelizować. Kiedy zaś występują w innych okresach, należy pomyśleć, co może być tego przyczyną. Wówczas możliwe będzie wyeliminowanie takich problemów, dodanie sobie energii i chęci do życia.

Po pierwsze – wypoczynek

Osoby zastanawiające się, jak mieć więcej energii, powinny zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy mają odpowiednią ilość wypoczynku. Kluczowy jest oczywiście sen, przy czym musi być on nie tylko odpowiednio długi (optimum to 8 godzin w ciągu doby, minimum – 5), ale też dobrej jakości. Budzenie się w ciągu nocy, płytki, przerywany sen nie sprawiają, że dobrze się wypocznie, w efekcie czego można obudzić się tak samo zmęczonym jak wieczorem. Warto też pamiętać, że najbardziej wartościowy jest sen przed północą, warto więc wcześniej kłaść się spać, a na przykład wcześniej wstawać – tym bardziej, że organizm wypoczęty, w godzinach porannych, działa najbardziej efektywnie. Jeśli jakość snu jest kiepska, warto zadbać o takie elementy jak wyciszenie się przed udaniem się na spoczynek, przewietrzenie sypialni, a także nieobjadanie się przed snem (warto zjeść lekki posiłek 2-3 godziny przed snem).
Istotny jest też wypoczynek w postaci relaksu i odprężenia, psychicznego i fizycznego, na przykład po pracy.

Ważna dieta

Przyczyną osłabienia i wyczerpania organizmu bardzo często jest też dieta uboga w określone składniki. Chodzi tu nie tylko o węglowodany, które odpowiadają za energię, ale też takie składniki jak magnez, witamina C i D3 (której może brakować zwłaszcza jesienią, zimą i wczesną wiosną) oraz żelazo. Warto wzbogacić swoją dietę o takie składniki lub, jeśli zachodzi taka potrzeba, zastosować suplementację. Energii doda też dieta bogata w skarbnice witamin, czyli warzywa i owoce (jesienią i zimą świetnym źródłem cennych składników są kiszonki), jak również unikanie ciężkich potraw, które obciążają układ pokarmowy i osłabiają cały organizm.

Środki z apteki

Dobrym sposobem na dodanie sobie energii jest też sięgnięcie po preparaty z apteki. Mogą to być preparaty multiwitaminowe, wzbogacone o minerały, jak również preparaty stworzone konkretnie w tym celu, na przykład z guaraną, żeń-szeniem lub kofeiną – z tym ostatnim składnikiem jednak nie można przesadzać. Czasem nawet spotkać można preparaty oparte na kilku różnych odmianach żeń-szenia. Dobrym wyborem jest też ashwagandha – naturalne preparaty są skuteczne i bezpieczne dla organizmu.