cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Typy cery. Rodzaje cery. Jaki wyróżniamy rodzaje cery.
Pielęgnacja Uroda

Jakie wyróżniamy rodzaje cery i jak je rozpoznać?

Nieskazitelna skóra bez przebarwień, bez zmarszczek i zmian trądzikowych to marzenie każdej kobiety. W gąszczu nowin pielęgnacyjnych i kosmetyków jakie oferują nam producenci oraz polecają influencerzy, zapominamy o podstawach pielęgnacji dobranych indywidualnie. Kluczem by to osiągnąć jest poznanie jakie istnieją rodzaje cery i dopasowanie pielęgnacji indywidualnie.

Jakie wyróżniamy rodzaje cery?

Każdy z nas jest inny i posiada inny typ cery. Ważne by, prawidłowo rozpoznać jej rodzaj by później pozbyć się problemów skórnych i pozwolić na wydobycie naturalnego piękna i blasku. Indywidualna pielęgnacja dobrana pod typ skóry pomoże nam w pielęgnacji. W teorii wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje cery, ale w praktyce tych typów jest więcej. Zatem jakie wyróżniamy rodzaje cery?

  • Cera sucha – ten typ cery powstaje na skutej nadmiernej wysuszającej pielęgnacji. Osoby posiadające cerę suchą dostrzegają takie problemy jak: łuszczenie, wiotkość, uczucie ściągnięcia, pojawiające się „suche skórki”, brak elastyczności, drobne zmarszczki.
  • Cera normalna jest rzadko spotykana u dorosłych, przeważnie mają ją dzieci. Odżywiona, odpowiednio nawodniona, napięta oraz elastyczna – to charakteryzuje cerę normalną. Osoby, które są posiadaczami cery normalnej nie reagują na zmiany atmosferyczne, nie skarżą się na łuszczenie, zaskórniki czy rozszerzone pory.
  • Cera tłusta to skóra której głównym problemem jest nadprodukcja sebum. Ponadto posiada widoczne zaskórniki oraz ujścia gruczołów łojowych. Oczyszczanie cery tłustej powinno być podstawą pielęgnacji by nie dopuścić do zatkania się porów i ewentualnego trądziku.
  • Cera mieszana to połączenie cery suchej oraz oraz cery tłustej. Ten rodzaj cery charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum w strefie t (czyli w okolicy brody, nosa oraz czoła) oraz uczuciem ściągnięcia, skłonności do przesuszenia oraz łuszczenia się.
Jakie wyróżniamy rodzaje cery. Typy cery. Rodzaj cery.

Dodatkowe typy cery – jakie wyróżniamy?

  • Cera wrażliwa reaguje na wszystko co ją otacza. Reaguje na zmianę pogody, na zabiegi kosmetyczne, czy źle dobrane kosmetyki. Cera może uwrażliwić się z czasem lub może mieć podłoże genetyczne. Objawy cery wrażliwej to przede wszystkim pieczenie, zaczerwienienie, łuszczenie, uczucie ściągnięcia, wysypka. W przypadku posiadania tego typu cery ważne jest dobranie odpowiedniej pielęgnacji składającej się z dermokosmetyków, które nie spowodują że skóra dostanie reakcje alergiczne.
  • Cera trądzikowa powstaje gdy gruczoły łojowe mają zaburzone funkcjonowanie. Typ cery trądzikowej charakteryzuje się wzmożoną pracą łoju i zaburzeniem flory bakteryjnej, przez co martwe komórki zatykają ujścia gruczołów łojowych na których namnażają się bakterie, które przyczyniają się do powstawania zmian skórnych.
  • Cera dojrzała charakteryzuje się nierównym owalem twarzy, uszkodzeniami słonecznymi na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce oraz pojawiają się pierwsze widoczne zmarszczki. Skóra jest zazwyczaj cienka, a skóra opada przy żuchwie. Zdarza się, że skóra staje się odwodniona i zwiększa się suchość naczyń krwionośnych.
  • Cera naczyniowa to podtyp cery, w której posiada się rozszerzone naczynka i często towarzyszące uczucie rozgrzania oraz pieczenia. Ten podtyp cery jest zazwyczaj uwarunkowany genetycznie. Cera jest cienka delikatna przez co reaguje na czynniki zewnętrzne np. temperaturę, nieodpowiednie kosmetyki, ostre jedzenie czy pogodę. Pęknięte naczynia krwionośne są nazywane „pajączkami”.

    Sprawdź również: jaki dobry krem do twarzy wybrać?

Jak rozpoznać typ cery jaki posiadamy?

By prawidłowo rozpoznać swój typ cery najlepiej umówić się na konsultację z dermatologiem, który oceni stan skóry i zleci badania by wykluczyć zaburzenia hormonalne. Możemy również ocenić typ cery sami w domu. Jak dokonać autoanalizy cery?

  1. Przyjrzyj się swojej oczyszczonej skórze. Czy po umyciu czujesz ściągnięcie twarzy? Czy zauważasz szybkie wyświecanie się skóry, a może twoja cera jest gładka? Pierwszy przypadek może oznaczać cerę suchą, drugi charakteryzuje cerę tłustą, a trzeci skórę normalną.
  2. Zwróć uwagę na to jak twoja cera wygląda w ciągu dnia. Czy zauważasz nadmierne wydzielanie sebum w strefie t? Czy czynniki zewnętrzne sprawiają, że pomimo dbania o odpowiednią pielęgnację wciąż masz suche partie twarzy? Obserwuj swoją skórę przez kilka dni-tygodni i zapisz jej cechy charakterystyczne.
  3. Pomyśl czy przejściowym złym stanem twojej cery nie są czynniki zewnętrzne. Wahania diety, stres, ciąża, choroba czy przyjmowane lekarstwa nie wpływają na obiektywne rozpoznanie typu cery w danym momencie. Brak używania odpowiednich kosmetyków, które chronią skórę przed słońcem lub brak intensywnego nawilżenia w okresie wakacyjnym to częsty powód pogorszenia stanu cery.

    Dowiedz się jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry.

Podsumowując, nasza skóra jest z nami przez całe życie i ważne jest czuć się dobrze ze sobą. Ważne jest by wiedzieć jak rozpoznać typ cery i dobrać do niej odpowiednie kosmetyki. Odpowiednia pielęgnacja cery sprawi, że pozbędziemy się problemów skórnych i cera będzie wyglądać świeżo, zdrowo i promiennie.