cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Rozjaśnianie blizn. Które sposoby są skuteczne?
Zdrowie

Rozjaśnianie blizn. Które sposoby są skuteczne?

Blizny to nieestetyczne ślady na skórze, które mogą być pozostałością po operacji chirurgicznej, urazie lub wypadku, oparzeniu czy trądziku. Jaki są sposoby na rozjaśnianie blizn?

Rozjaśnianie blizny po zagojeniu

Blizna powstaje w wyniku naruszenia skóry właściwej lub głębszych warstw skóry. Każda świeża blizna jest zaczerwieniona. Może mieć też siny kolor. Jakiekolwiek metody rozjaśniania blizny można stosować dopiero po całkowitym zagojeniu rany. Dopiero wtedy jest pewność, że nasze działanie będzie bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, by zacząć stosować specjalne preparaty dość wcześnie – wtedy mają one szansę zadziałać. Gdy blizna ma już kilka lat, będzie utrwalona i trudna do zminimalizowania.

Żele silikonowe, plastry i maść z cebulą

Popularnym preparatem na rozjaśnianie blizn są żele silikonowe. Mają one w swoim składzie silikon farmaceutyczny, który regularnie stosowany pozwala zminimalizować i rozjaśnić blizny. Tego rodzaju preparaty poprawiają wygląd blizny, zapobiegają również ryzyku powstawania bliznowców.

Na rynku dostępne są także plastry silikonowe, które również zawierają silikon farmaceutyczny. Ich zaletą jest to, że można je nakleić w miejscu blizny i stosować nawet kilka dni.

Można wybrać także maści, które zawierają wyciąg z cebuli. Zmniejszają one widoczność blizny, rozjaśniają ją, zmiękczają i rozluźniają tkankę bliznowatą. Niektóre tego rodzaju specyfiki mogą mieć jednak nieprzyjemny zapach cebuli.

Jeżeli żele, maści i plastry nie pomagają, w grę wchodzić mogą zabiegi medycyny estetycznej, np. laser.

Sposoby domowe

Rozjaśnić blizny można także próbować domowymi metodami. Polecane są różnego rodzaju oleje. Jednym z nich jest olej kokosowy, który często znajdziemy w kuchni. Inne oleje, które poprawiają wygląd blizny to m.in. olej tamanu, konopny, lniany, rycynowy czy olejek lawendowy. Pomocna może być również oliwa z oliwek. Bliznę można także smarować masłem shea oraz miodem, zwłaszcza manuka.

Na blizny pomocny może być też aloes. Powstaje z niego popularny żel aloesowy, który można wykorzystać w wielu zabiegach pielęgnacyjnych. Korzystne jest również przykładanie żyworódki. Jest to roślina, która świetnie działa na trudno gojące się rany, ale również na blizny. Zmniejsza je i rozjaśnia. Do blizny należy przykładać sok z żyworódki. Na rynku dostępne są także gotowe maści z wyciągiem z żyworódki.

Podane wyżej składniki warto połączyć z masażem blizny. Dzięki temu mają one szansę wniknąć głębiej w skórę i skutecznie zadziałać. Bardzo ważna jest również systematyczność. Działanie „raz na jakiś czas” nie jest wystarczające.