cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Krem na twarz. Dobry krem na twarz. Nawilżający krem do twarzy.
Pielęgnacja Uroda

Dobry krem do twarzy – jaki wybrać?

W obecnych czasach widzimy przepełnione kosmetyki na półkach oraz wyścigi marek kosmetycznych by przykuć uwagę konsumenta i sprzedać produkt. W dobie internetu oraz aktywności celebrytów i influencerów i coraz to nowszymi składnikami aktywnymi zawartymi w kosmetykach, ciężko zachować trzeźwy umysł i kupować kosmetyki z głową. Jak zatem wybrać dobry krem do twarzy i nie zwariować?

Nawilżający krem do twarzy – klucz do sukcesu

Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu naszym mamom i babciom w pielęgnacji wystarczył tylko jeden nawilżający krem do twarzy NIVEA, a kondycja ich skóry przez lata była mocno zadowalająca. Nie było innych produktów na półkach, a dopiero w czasie rozwoju badań dermatologicznych wyprodukowane coraz to nowsze składniki aktywne, w których większość z nich ma za zadanie zatrzymać młodość i opóźnić starzenie się skóry.  Aby nie przedobrzyć z pielęgnacją warto sobie przypomnieć podstawy, którymi są:

  1. Oczyszczanie – jest to niezbędne działanie dla naszej skóry. Odpowiednie oczyszczenie skóry z zanieczyszczeń ochroni nas przed złymi czynnikami zewnętrznymi jak smog w mieście, kurz czy inne drobnoustroje, które po całym dniu lub nocy zostają na naszej twarzy.
  2. Nawilżanie – jest skuteczne wtedy, gdy skóra jest odpowiednio oczyszczona. Mocno nawilżający krem do twarzy lub serum przeniknie w dobrze oczyszczoną warstwę naskórka i odbuduje barierę hydrolipidową skóry. Skutkuje to widocznym nawilżeniem, odżywieniem oraz regeneracją skóry twarzy.
  3. Ochrona przeciwsłoneczna – to kolejny najważniejszy punkt obok oczyszczenia i nawilżenia. Odpowiednia fotoprotekcja chroni cerę przed destrukcyjnym działaniem promieni słonecznych. Należy pamiętać, że ochronę przeciwsłoneczna trzeba używać cały rok, a nie tylko w letnie miesiące. Dobry krem do twarzy z filtrem SPF chroni przed starzeniem się skóry czy przebarwieniami posłonecznymi. Chroni skórę również przed chorobami wywołanymi przez poparzenia słoneczne np. czerniakiem czy rogowaceniem słonecznym.

    Maseczka na twarz – sprawdź jaką wybrać!
Krem na twarz. Dobry krem do twarzy. Nawilżający krem do twarzy.

Mocno nawilżający krem do twarzy – jakie składniki aktywne wybierać?

Obecnie producenci dodają do kremów wiele składników o trudnych nazwach. Niacynamid, retinol, witamina C. Niektóre z nich dodane do kremu oprócz samego nawilżenia dają np: rozświetlenie, antyoksydację czy mają działanie anti-age. Czasem ich działanie jest drażniące dla skóry i nieodpowiednie stosowanie może przynieść więcej szkód niż pożytku. Oczywiście, że ich używanie może nam pomóc jeśli zmagamy się z innymi problemami skórnymi. Należy pamiętać, żeby w swojej kosmetyczce mieć zawsze mocno nawilżający krem do twarzy. Zatem na jakie składniki aktywne patrzeć, by znaleźć dobry krem do twarzy? 

  • Kolagen – to jeden z podstawowych budulców skóry. Po 25 roku życia jego zawartość we włóknach kolagenowych zaczyna zanikać. Warto zatem zainteresować się kremem z tym składnikiem by odbudować utracone komórki.
  • Kwas hialuronowy – jeden z najbardziej popularnych składników nawilżających. Jest niedrażniący i jego zadanie to wiązanie skóry w naskórku. Jako humektant świetnie ogranicza utratę wody i zapobiega uszkodzeniu bariery hydrolipidowej.
  • Gliceryna – podobnie jak kwas hialuronowy ma za zadanie zabezpieczyć skórę przed utratą wody. Oprócz działania nawilżającego, ma również działanie okluzyjne.
  • Panthenol – jest składnikiem pielęgnacyjnym zapobiegającym nadmiernej utracie wody z naskórka.
  • Składniki NMF – (ang. natural moisturizing factor) są to naturalne czynniki nawilżające skórę. Zgodnie z definicją zawierają w składzie ok 30% warstwy rogowej naskórka. Te składniki mają za zadanie wiązać wodę w naskórku oraz przeciwdziałać jej utracie. W skład NMF wchodzi wiele składników, które wspólnie tworzą mieszaninę hydrofilną, czyli np: aminokwasy, kwas piroglutaminowy, mocznik, mleczany, cukry oraz jony pierwiastków.

Nawilżenie od wewnątrz

Znamy już podstawy pielęgnacji oraz na jakie składniki wybrać szukając dopasowany do siebie mocno nawilżający krem do twarzy. Ale co z nawilżeniem ciała od zewnątrz? Nie zapominajmy, że człowiek w 70% składa się z wody i picie co najmniej 2 litrów płynów wpływa korzystnie na gospodarkę naszego ciała. Co za tym idzie również na naszą cerę. Nawet najlepszy i najdroższy dobry krem do twarzy nie zadziała dobrze, jeśli nasze ciało będzie odwodnione.