cincoterra.pl

Zdrowy styl życia

Czym są suplementy białkowe
Zdrowie

Czym są suplementy białkowe

Treningi na siłowni lub w jakimkolwiek innym miejscu wiążą się zazwyczaj ze spożywaniem suplementów białkowych. Wiele osób wychodzi z założenia, że jest to droga na skróty. Jest to błędne twierdzenie. Suplementy nie wykonują pracy za nikogo, a jedynie wspomagają organizm, wyniszczony wysiłkiem fizycznym, w powrocie do sił.

Po co korzystać z suplementów

W wyniku wysiłku fizycznego w mięśniach powstają mikrourazy. Organizm natomiast te urazy zalecza i z czasem uodparnia się na nie. Wizualnym efektem tego procesu jest rozbudowa masy mięśniowej. Proces, choć raczej nieszkodliwy, nadal dla organizmu jest wyczerpujący. Tutaj pojawiają się suplementy białkowe, które wspomagają w tym czasie ciało.

Rodzaje suplementów

Suplementy dzieli się ze względu na ich skład. Głównie chodzi tu o zawartość węglowodanów i białka. W zależności od potrzeb można zdecydować się na zakup produktów posiadających 10-50% białka i węglowodanów 50-80%. Wybór zależy tu od budowy i metabolizmu. Osobom chudszym, chcącym przybrać na masie zaleca się stosowanie suplementów zawierających duże ilości węglowodanów, zazwyczaj 20% białka i 70% węglowodanów. Inaczej przedstawia się sytuacja u osób niechcących przytyć. W tej sytuacji lepiej skorzystać z suplementów o dużej zawartości białka i mniejszej węglowodanów.

Na dzień i noc

Warto zdawać sobie sprawę, że ciało potrzebują innej pomocy za dnia, a innej w nocy. Zaraz po treningu, gdy organizm potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy skorzystać z odżywki białkowej, którą charakteryzuje szybka wchłanialność, czyli takie z serwatek. Tuż przed snem natomiast korzysta się z suplementów białkowych o powolnej wchłanialności. Tutaj poleca się takie z białkiem pochodzenia roślinnego.

Jakie białko

Myśląc o białku, najistotniejszym czynnikiem, którym należy kierować się przy wyborze, jest jego pochodzenie. Rozróżnia się białko o pochodzeniu zwierzęcym i roślinnym. Przy czym to nie koniec. Ogromne znaczenie ma skąd dokładnie białko zostało pozyskane. Najlepszym jakościowo białkiem o pochodzeniu zwierzęcym jest serwatkowe. Dalej trzeba zastanowić się nad wyborem między koncetratem, izolatem i hydrolizatem. Jeśli chodzi o koncentrat to jest to opcja przeznaczona dla osób niemających wyboru. Charakteryzuje się słabą jakością. Jeśli ktoś posiada więcej pieniędzy, staje przed wyborem między izolatem a hydrolizatem. Oba produkty stoją na wysokim poziomie z korzyścią dla hydrolizatu.

Zdecyduj sam

Na rynku istnieje wiele suplementów białkowych, z których każdy może zaoferować coś innego. Każdy powinien, wcześniej zaopatrzony w niezbędną wiedzę, zdecydować sam.